Na system zdalnego sterowania modelami RC składa się nadajnik, odbiornik, serwomechanizmy i źródło zasilania. Cały system nazywamy aparaturą sterującą.
Nadajnik RC służy do przekazywania sygnału do odbiornika, i tym samym do sterowania wybranym modelem zdalnie sterowanym.
Kształt i budowa nadajników RC
Nadajniki RC ze względu na kształt i budowę dzielimy na: pistoletowe, kompaktowe i pulpitowe. Nadajniki pistoletowe dotyczą jedynie modeli jeżdżących i pływających. Do modeli latających wykorzystywane są radia kompaktowe i pulpitowe.
Nadajniki kompaktowe charakteryzują się łatwym dostępem do wszelkich manipulatorów oraz przełączników. Manipulowanie drążkami sterowania odbywa się bez konieczności odrywania rąk. Poza tym nadajniki kompaktowe mają bardzo ergonomiczny kształt i przyjazną budowę. Spodnia część nadajnika posiada zazwyczaj antypoślizgową powierzchnię.
Nadajniki pulpitowe są o wiele większe od nadajników kompaktowych. Dodatkowym elementem nadajników pulpitowych jest stelaż/pulpit oraz szelki mocujące. Operowanie drążkami sterowniczymi odbywa się przy opartych rękach na górnej powierzchni nadajnika. Całość pulpitu sterowniczego możemy wygodnie oprzeć na brzuchu, zwiększając przy tym jego stabilizację.
Częstotliwość i liczba kanałów
Ze względu na częstotliwość w jakiej działa aparatura sterująca rozróżniamy: aparaturę spectrum, aparaturę kwarcową i aparaturę syntezy. Obecnie najbardziej popularna jest aparatura spectrum, która działa na częstotliwości 2,4 GHz. Taka częstotliwość zapewnia bezzakłóceniową pracę i większy zasięg. Co do liczby kanałów w nadajnikach, to wyróżniamy aparatury proste posiadające do sześciu kanałów i aparatury zaawansowane, które takich kanałów mogą posiadać nawet kilkanaście.
Odbiorniki RC
Odbiornik RC ma za zadanie odebrać sygnał pochodzący od nadajnika RC i przetworzyć go w impuls elektryczny, który następnie przekazywany jest do urządzeń podłączonych do odbiornika tzn. najczęściej serwomechanizmów i silnika. Ze względu na przemianę sygnału z nadajnika w sygnał sterujący wyróżnić możemy odbiorniki z przemianą pojedynczą oraz odbiorniki z przemianą podwójną. Te drugie cechują się większą czułością i mniejszą podatnością na zakłócenia.
Ze względu na zastosowanie oraz wielkość wyróżniamy odbiorniki miniaturowe oraz odbiorniki pełnozakresowe. Te pierwsze posiadają niską wagę i mały zasięg oraz posiadają do pięciu kanałów sterowania. Odbiorniki miniaturowe zazwyczaj stosowane są w małych modelach RC. Odbiorniki pełnozakresowe używane są do dużych modeli zdalnie sterowanych. Posiadają większy zasięg oraz większą liczbę kanałów.