W pierwszej części „mojego kompendium wiedzy w pigułce” mogliście poczytać na temat różnic pomiędzy śmigłowcami jednowirnikowymi, a dwuwirnikowymi. Dzisiejszy post chciałbym poświęcić tematyce liczby kanałów w helikopterach RC. To właśnie ilość kanałów wpływa na to, czy helikoptery są mniej, bądź bardziej zaawansowane.
Helikoptery RC 3-kanałowe
To najprostsze modele zdalnie sterowanych śmigłowców. Jeden kanał odpowiada za wznoszenie się helikoptera, drugi za loty do przodu i w tył, a dzięki trzeciemu kanałowi śmigłowiec kręci się wokół własnej osi. Sterowanie takim trzykanałowym helikopterem jest bardzo łatwe, więc świetnie nadaje się dla początkujących modelarzy i dla dzieci. Często spotykanymi na rynku helikopterami, są trzykanałowe mini śmigłowce sterowane za pomocą podczerwieni (IR). Takie modele są proste w użyciu, tanie i całkiem odporne na uszkodzenia, więc z powodzeniem spełnią rolę pierwszego latającego modelu zdalnie sterowanego. Należy jedynie pamiętać o tym, że (ze względu na specyfikę swojego działania) nadają się one do lotów tylko i wyłącznie w pomieszczeniu. Ponieważ sygnał wysyłany z nadajnika, aby mógł dotrzeć do odbiornika (a nasz model nie jest skierowany musi mieć się od czego odbić?
Helikoptery RC 4-kanałowe
Bardziej zaawansowane od trzykanałowych są czterokanałowe śmigłowce RC. Dodatkowy czwarty kanał odpowiada za lot helikoptera na boki (bez konieczności odwracania dziobu śmigłowca w wybraną stronę). Sterowanie takimi śmigłowcami wymaga większej wprawy, gdyż jest trudniejsze. Loty są bardziej precyzyjne, a maszyna porusza się z większą prędkością.
Helikoptery RC 6-kanałowe
Sześciokanałowe śmigłowce RC przeznaczone są już dla zaawansowanych pilotów. Sterowanie takimi modelami wymaga dużych umiejętności, ale zarazem dostarcza niesamowitych emocji. Specyfika lotu jest taka sama jak w prawdziwych helikopterach. Kąt nachylenia płaszczyzny wirnika oraz samych łopat wirnika ma tutaj decyzyjne znaczenie przy sterowaniu maszyną. Zdalnie sterowane śmigłowce sześciokanałowe latają we wszystkich możliwych płaszczyznach oraz umożliwiają wykonywanie niezwykle spektakularnych podniebnych akrobacji. Zdecydowanie są najbardziej wymagające, ale stwarzają największe możliwości.